Çelik Yapılar

Çelik yapılar ve kaynaklı imalat eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık

Üçüncü Taraf Gözetim Firmasına Duyulan İhtiyaç

Üçüncü Taraf Gözetim Firmasına Duyulan İhtiyaç

Çelik ve Alüminyum yapılar için CE markalama ve Performans Beyanı düzenleme zorunluluğu başlayalı yaklaşık 5 ay oldu. Bu süre zarfında Türkiye'de belgeli kuruluş sayısı 3 kat arttı ancak yine de yeterli sayıda belgeli üreticimiz yok.

ucuncu taraf gozetim en1090

Müteahhitler ve ithalatçılar ürünlerini imal ettirmek için belgeli kuruluşları tercih ediyor ancak yeterli kapasiteyi sağlayamadıkları için diğer kuruluşları belge almaya zorluyor ya da işi kapasitesini aştığı halde belgeli bir kuruluşa verip diğer firmalara taşere etmesine göz yumuyor.

Ancak Yapı Malzemeleri Regülasyonu ve Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, ürünün kalitesinden ve standartlara uygunluğundan ithalatçıyı ve dağıtıcıyı da sorumlu tutuyor. Ürünü piyasaya sunan, nihai kullanıcıya ulaştıran firmalar da yasal yaptırımlar ile karşı karşıya kalmamak ve bazı durumlarda sorumluluğun bir kısmını paylaşabilmek adına endüstriyel kontrol hizmetleri sunan üçüncü taraf gözetim firmaları ile çalışmayı tercih ediyorlar.

Üçüncü taraf kontrol firmaları imal edilen ürünlerin kontrollerini, üretim aşamasında gerçekleştirerek hem üreticinin yasal gerekleri sağlayıp sağlayamadığını anlık olarak doğruluyor, varsa bir uygunsuzluk durumunu bildiriyor ve düzeltilmesi için gerekli çalışmayı yaptırıyor.

İstenirse yine aynı gözetim firmaları yapının yerine kurulmasında da görev alarak kurulum aşamalarını da takip ediyor ve taşıma, depolama, montaj aşamalarında oluşabilecek kusurların standartlara uygun şekilde giderilmesini sağlıyor.

Ayrıca yapının son kullanıcısı imalat ve montaj aşamalarında bir gözetim firmasının da bulunduğunu belgelediğinde yapının tamamı ya da bir kısmı için yaptıracağı sigorta primlerinde de önemli bir indirim elde edebiliyor.

 

EN 1090 danışmanlık

EN 1090 çelik ve alüminyum yapılar danışmanlığı

Avrupa Yapı Malzemeleri Regülasyonu'na (305/2011/AB) bağlı harmonize standart EN 1090 uygulama ve belgelendirme danışmanlığı.

İletişim Detaylar

yapi malzemeleri CE

Yapı malzemelerinde CE markalama danışmanlığı

Çelik ve alüminyum yapı malzemelerinde, Yapı Malzemeleri Regülasyonu'na göre, Temmuz 2014'den itibaren CE markalaması zorunlu.

İletişim Detaylar

kalite sistem danismanlik

Kaynaklı imalat ve kalite sistemleri danışmanlığı

ISO 3834 Kaynaklı İmalat ve ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 Yönetim Sistemleri eğitimleri, uygulama ve sistem geliştirme danışmanlığı.

İletişim Detaylar

Arama

Çelik yapılar ve kaynaklı imalat konusunda engin tecrübe ve SONUÇ odaklı danışmanlık

info@sonucdanismanlik.com 0 537 744 77 94 İletişime Geç