Çelik Yapılar

Çelik yapılar ve kaynaklı imalat eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık

EN 1090 Standardına Göre Kenar Sertliği Hangi Proseslerde Ölçülmelidir?

EN 1090 Standardına Göre Kenar Sertliği Hangi Proseslerde Ölçülmelidir?

EN 1090 Çelik Yapı Uygulamaları standardının 6.4.4 Kesilen Yüzeylerin Sertliği Maddesinde çelik tiplerine göre izin verilen maksimum sertlik değerleri belirtilmiştir. Asıl çelik sertliğinin çok üstünde olan bu sertlik değerleri, malzemede yapılan kesim işlemi sonucunda kontrol edilmelidir.

kesim yuzeyi sertlik

Kesim sonrası sınır değerlere ulaşan ya da geçen sonuçlar elde edilmesi durumunda kesim yönteminde bir uygunsuzluk olduğu söylenebilir.

Özellikle alevle kesim işlemi gibi ısıl girdi yapan proseslerde yüzey sertliğini artma ihtimali vardır. Standartta belirtildiği gibi ısıl işlem olmamasına rağmen makasla kesme ya da punc ile delik delme işlemleri de yüzey sertliği oluşturabilmektedir ve kontrol edilmelidir.

Talaş kaldırarak yapılan kesme işlemlerinde (matkap, daire testere, şerit testere gibi) zaten kesme işlemi sırasında bir soğutma da uygulandığı için malzeme yapısında ve sertliğinde bir değişme beklenmez. Bunun yanında çok ince malzemelere uygulanan mekanik kesme işlemleri için de yüzey sertliği şartı aranmaz. Ayrıca paslanmaz malzemeler için ne EN 1090 da ne de diğer standartlarda sertlik değeri belirtilmediği için sertlik değeri için test yapılmasına gerek yoktur.

 

EN 1090 danışmanlık

EN 1090 çelik ve alüminyum yapılar danışmanlığı

Avrupa Yapı Malzemeleri Regülasyonu'na (305/2011/AB) bağlı harmonize standart EN 1090 uygulama ve belgelendirme danışmanlığı.

İletişim Detaylar

yapi malzemeleri CE

Yapı malzemelerinde CE markalama danışmanlığı

Çelik ve alüminyum yapı malzemelerinde, Yapı Malzemeleri Regülasyonu'na göre, Temmuz 2014'den itibaren CE markalaması zorunlu.

İletişim Detaylar

kalite sistem danismanlik

Kaynaklı imalat ve kalite sistemleri danışmanlığı

ISO 3834 Kaynaklı İmalat ve ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 Yönetim Sistemleri eğitimleri, uygulama ve sistem geliştirme danışmanlığı.

İletişim Detaylar

Arama

Çelik yapılar ve kaynaklı imalat konusunda engin tecrübe ve SONUÇ odaklı danışmanlık

info@sonucdanismanlik.com 0 537 744 77 94 İletişime Geç