Çelik Yapılar

Çelik yapılar ve kaynaklı imalat eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık

Çelik ve Alüminyum Yapı Malzemeleri için Başlangıç Tip Testi

Çelik ve Alüminyum Yapı Malzemeleri için Başlangıç Tip Testi

Yapı Malzemeleri Yönetmeliğinde belirtilen tip testleri ürüne göre farklılık göstermektedir. Birçok yapı malzemesi için bu testleri ilk üretilen ürünlerden numuneler alınarak gerçekleştirilir. Ancak ürün bir çelik veya alüminyum yapı malzemesi olduğunda yapılacak testler farklılaşmaktadır. Çelik veya alüminyum yapı imalinde kullanılan ham malzemelerinin her dökümü için ayrı ayrı test yapılmakta ve sertifikalandırılmaktadır. Bitmiş binanın tamamı yada her bir bileşenin ayrı ayrı test edilmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

initial type calculation

EN 1090-1 standardında tanımlanan İlk Tip Testi (Initial Type Testing - ITT) iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. İlk aşama olarak ürün ile ilgili konular İlk Tip Hesaplaması (Initial Type Calculation- ITC) olarak ürünün tasarım hesaplarından gelen bilgilere göre belirlenir. İkinci aşama olarak da üreticinin kapasitesinin değerlendirilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Üreticinin kapasitesinin değerlendirilmesi şeklinde gerçekleştirilen İlk Tip Testi (ITT), yeni bir bileşenin üretimine başlamadan önce, yeni ham madde kullanımından önce, yeni veya değiştirilmiş bir üretim metodu kullanımından önce ve mevcut uygulanandan daha üst bir uygulama sınıfında imalat yapılacaksa yeniden değerlendirilmelidir.

Tip Testi (ITT), çelik ve alüminyum yapı malzemeleri için üretici tarafından belirlenmeli ve beyan edilmelidir. Yapılan bu beyanlar Onaylanmış Kuruluş tarafından ilk ve takip denetimlerinde gözden geçirilmelidir.

İlk Tip Testinde ve Hesaplamasında aşağıdaki maddelerin belirlenmesi gerekmektedir:

Toleranslar
Kaynaklanabilirlik
Kırılma tokluğu (sadece çelik)
Yük taşıma kapasitesi
Yorulma mukavemeti
Yangına direnci
Yangına tepkisi
Tehlikeli madde içeriği
Dayanıklılık

 

EN 1090 danışmanlık

EN 1090 çelik ve alüminyum yapılar danışmanlığı

Avrupa Yapı Malzemeleri Regülasyonu'na (305/2011/AB) bağlı harmonize standart EN 1090 uygulama ve belgelendirme danışmanlığı.

İletişim Detaylar

yapi malzemeleri CE

Yapı malzemelerinde CE markalama danışmanlığı

Çelik ve alüminyum yapı malzemelerinde, Yapı Malzemeleri Regülasyonu'na göre, Temmuz 2014'den itibaren CE markalaması zorunlu.

İletişim Detaylar

kalite sistem danismanlik

Kaynaklı imalat ve kalite sistemleri danışmanlığı

ISO 3834 Kaynaklı İmalat ve ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 Yönetim Sistemleri eğitimleri, uygulama ve sistem geliştirme danışmanlığı.

İletişim Detaylar

Arama

Çelik yapılar ve kaynaklı imalat konusunda engin tecrübe ve SONUÇ odaklı danışmanlık

info@sonucdanismanlik.com 0 537 744 77 94 İletişime Geç