Kalite Sistemleri

Kalite, Çevre, İş Güvenliği Yönetim Sistemleri eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık

Yeni Kalite Yönetim Sistemi ISO 9001:2015 Yayınlandı

Yeni Kalite Yönetim Sistemi ISO 9001:2015 Yayınlandı

International Standards Organization (ISO)’nun lider yönetim sistemi standardı olan ISO 9001 revize edilerek yeniden yayınlandı. 95 üye ülkenin katılımıyla yaklaşık 3 yıl süren bir çalışma sonrası yenilenen standart, modern ihtiyaçlara daha fazla cevap verebilecek.

ISO 9001 revizyon semasi

Dünya genelinde bir milyondan fazla sertifikalı firmanın bulunduğu ISO 9001 standardı, kuruluşlara sundukları hizmet ve sattıkları ürünlerin kalitesini arttırmak için yardımcı olmakta. Ayrıca proseslerin tanımlanması ve efektif işletilmesi için de yol göstermekte.

Yapılan değişiklikler ile gelişen teknoloji ve yazılım/elektronik sistemler ile daha iyi uyum sağlanması amaçlanmış. Önceki versiyonlarda daka çok prosedür ve kayıt varken, şimdi uygulama daha fazla ön plana getirilmiş durumda. Ayrıca proses yaklaşımını risk odaklı düşünce sistemi ile birleştiren standart oluşturulmuş durumda.

Günümüzde kuruluşların birden fazla yönetim sistemini beraber yönettikleri göz önüne alınırsa bu sistemler arasındaki entegrasyon da oldukça önem kazanıyor. Bu nedenle yeni revizyon ile standardın tüm yapısı değiştirildi ve High Level Structure veya Annex SL olarak bilinen üst çatı modeline geçildi. Bu değişiklik ile standardın madde sayısı 10 oldu ve diğer yönetim sistemleri ile aynı yapıda olması sağlanarak entegrasyon kolaylaştırıldı.

ISO kurallarına göre yönetim sistemi standartları her sekiz yılda bir gözden geçirilerek güncelleniyor. Eğer öncesinde önemli bir öneri gelmezse standart yaklaşık 6 yıl sonra yeniden gözden geçirilmeye başlanacak ve sekiz yıl sonra yenilenecek.

ISO 9001:2015 versiyonunun yayınlanması ile birlikte, ISO 9001:2008 versiyonu da iptal edilmiş oldu. Ancak geçiş sürecinin tamamlanması içlin öngörülen 3 yıllık periyot sonuna kadar mevcut belgeler geçerliliğini koruyacak. Eylül 2018 tarihine kadar yapılacak yeni denetimlerde 2015 versiyonunun kullanılması veya ara denetimler ile belgenin yeni versiyona göre güncellenmesi bekleniyor.

 

EN 1090 danışmanlık

EN 1090 çelik ve alüminyum yapılar danışmanlığı

Avrupa Yapı Malzemeleri Regülasyonu'na (305/2011/AB) bağlı harmonize standart EN 1090 uygulama ve belgelendirme danışmanlığı.

İletişim Detaylar

yapi malzemeleri CE

Yapı malzemelerinde CE markalama danışmanlığı

Çelik ve alüminyum yapı malzemelerinde, Yapı Malzemeleri Regülasyonu'na göre, Temmuz 2014'den itibaren CE markalaması zorunlu.

İletişim Detaylar

kalite sistem danismanlik

Kaynaklı imalat ve kalite sistemleri danışmanlığı

ISO 3834 Kaynaklı İmalat ve ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 Yönetim Sistemleri eğitimleri, uygulama ve sistem geliştirme danışmanlığı.

İletişim Detaylar

Arama

Çelik yapılar ve kaynaklı imalat konusunda engin tecrübe ve SONUÇ odaklı danışmanlık

info@sonucdanismanlik.com 0 537 744 77 94 İletişime Geç